راه اندازی دیتاسنتر

Setting up a data center

طراحی، راه اندازی و بهینه سازی دیتاسنتر

نگهداری از داده های حجیم سازمان، تامین امنیت شبکه داده ها، وابستگی فزاینده سازمانها و کسب و کارها به سرویسهای مبتنی بر فناوری اطلاعات، ضرورت یکپارچگی سرویس‌ها و قدرتمند شدن حاکمیت فناوری اطلاعات بر سازمانها، همه و همه محرک‌هایی قوی برای ایجاد مراکز داده در سازمانهای بزرگ به شمار می‌آیند.

مراکز داده، با فراهم کردن بستر امن و زیر ساختهای مناسب، خدمات و سرویس های تحت بستر شبکه را با سرعت و سطح دسترسی بالا ارائه می نماید.

به بیان ساده و بسیار کلی دیتا سنتر (مرکز داده) به مکانی گفته می شود که می توان از سرور ها در شرایط بسیار خاص و مساعد نگه داری و محافظت نمود. میزان هزینه ی اجاره ی یک data center به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد که مهم ترین آن ها عبارت اند از: میزان سرعت پردازش (CPU)، مقدار حافظه ی مورد استفاده ( ظرفیت RAM)، اندازه ی هارد و ....

در طراحی و راه اندازی دیتاسنتر باید فضای مناسبی در نظر گرفته شود و بررسی های لازم قبل از تعیین فضا انجام شود. از معیارهای مهم در تعیین این فضا میتوان مواردی چون هزینه، موقعیت جغرافیایی، ثبات در آب و هوا، لرزه خیز بودن مکان، دسترسی به جاده و فرودگاه، دسترسی به انرژی و ارتباطات از راه دور، محیط سیاسی حاکم بر منطقه را نام برد. برای نظارت بر دیتا سنتر نیز و زیر ساخت های آن میتوان امکان دسترسی از راه دور و اندازه گیری عملکرد دیتاسنتر و تشخیص خرابی دیتا سنتر و پیاده سازی روال لازم برای انجام اقدامات اصلاحی را در نظر گرفت.

طراحی و راه اندازی دیتاسنتر کارآمد باید با دقت بالایی صورت گیرد زیرا این فرآیند نیازمند اینست که بدون عیب و نقص انجام شود. بطوری که اتاق دیتاسنتر برای 10 تا 15 سال بدن هیچ گونه ایرادی به کار خود ادمه دهد. در راه اندازی اتاق سرور همیشه از تجهیزات شبکه استفاده می شود که این تجهیزات نیز نیازمند مراقبت و نگهداری هستند.

به همین دلیل در حین طراحی و راه اندازی دیتاسنتر و نصب اتاق سرور از تجهیزات نگهدارنده، تجهیزات امنیتی و نظارتی و حفاظتی نیز باید استفاده کرد. در زمان اجرای خدمات دیتا سنتر منعطف بودن این بخش نیز در نظر گرفته می شود تا بتوان بعدها متناسب با نیازهای مختلف مشتریان جوابگوی این نیازها نیز باشد. اغلب سرورها امکان بروزرسانی سخت افزاری و نرم افزاری بدون راه اندازی مجدد و یا قابلیت پشتیبان گیری پیشرفته و امنیت بالا برای حفظ منابع و داده ها و حافظه و مدیریت آسان را دارا هستند.

یک دیتاسنتر خوب و کارامد، می‌تواند با استفاده بهینه از ظرفیت‌ها وحداکثر استفاده را از فضای فیزیکی، قدرتمندترین توان پردازشی، ذخیره‌سازی و پیاده‌سازی شبکه را داشته باشد.